ETKİNLİKLERİMİZ

EKİN TİYATRO TOPLULUĞU

Yıl boyunca “yaşamı sahneye taşıyanlar” için açılır perdeler. Sahnede olmaktan, sahneyle buluşmaktan keyif alan öğrencilerimizden seçilerek oluşturulan topluluğumuz, oyunlarını hayatın gerçekliğinden almaktadır. Öğrencilerimiz sahneleyecekleri oyunu kendi dünyalarıyla zenginleştirerek yarattıkları olaylar zinciriyle kendilerine olduğu kadar bizlere de hoş anlar yaşatmaktadırlar. Tiyatro sanatıyla buluşmanın keyfini ve ayrıcalığını yaşayan, "sahne tozu yutma" terimiyle tanışan öğrencilerimiz, kendilerine duydukları güven duygusunun arttığını, dil becerilerinin geliştiğini anı yaşayarak ve yaşatarak öğrenirler. Paylaşılan sorumluluklar ve ekip olmanın getirdiği yaşantılar, kişiliklerini beslerken sahne, öğrencilerimizin vazgeçilmezi olur.

TÖRENLER

Bireysel gelişim özelliklerinin önemsendiği ve kendilerini gerçekleştirme fırsatlarının yaratıldığı ortamlarda, hümanist düşünceyi özümsemiş, çağdaş yaşamın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerlerle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaç edinen okulumuzda; ulusal duyguları ön planda tutmak ve toplumsal değerlerimiz konusunda daha çok farkındalık yaratmak amacıyla öğrencilerimiz "Belirli Gün ve Haftalar" da gerçekleştirilen kutlama programlarında etkin bir şekilde görev almaktadırlar.

BİLİM ŞENLİĞİ

Her yıl mart ayının ikinci haftası Bilim ve Teknoloji Haftası olarak kutlanır. Seçilen temaya uygun etkinlikler düzenlenir, alanında uzman kişiler tarafından sunumlar yapılır ve öğrenciler bilimsel süreç becerilerini kullanarak yürüttükleri projelerini bu hafta içinde yapılan Bilim Şenliği’nde sergilerler.

OLİMPİYAT YARIŞLARI

Bütün branş ve sınıf öğretmenlerinin işbirliği ile gerçekleşen "OLİMPİYAT" etkinliği, 5, 6 ve 7. sınıfların katılımı ile gerçekleşir. Etkinlikte her sınıf bir takımdır. Öğrenciler ders ve spor becerileri olmak üzere iki bölümden oluşan görevleri gerçekleştirirler. Öğrencilerin bireysel olarak aldıkları bütün puanlar kendi takım hanelerine kaydedilir. Takımların toplam puanlarına bakılarak her seviye için bir kazanan takım seçilir. Şampiyon takımın üyelerine mutlaka ödül verilir. Etkinlikler "Kolektif Yarış, Takımla Birlikte Kazan " şiarıyla gerçekleştirilir

YARATICI MATEMATİK YARIŞMASI

Özgün matematik konularında öğrencilerin yaratıcılık ve problem çözme gücünü geliştirmek amacıyla her yıl gerçekleştirilen yarışma alanıdır. Okulun matematik öğretmenleri tarafından organize edilir ve gerçekleştirilir. Öncelikle sınıflar arası ön elemeler yapılır. Ardından başarılı bireylerden oluşan okul takımı oluşturulur. Seçilen takım, okullar arası yarışmalarda okulu temsil eder. Matematik zümresinin öğretmenleri başka okullarla temasa geçerek bu yarışmayı okullar arasında da düzenler.

ATATÜRK'Ü ANLAMAK ETKİNLİĞİ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz büyük Atatürk’ün bilinmeyen ve farklı yönlerini araştırarak ulaştıkları bilgileri; anılarla, hikâyelerle ve görsellerle destekleyerek arkadaşlarıyla paylaşmaktadırlar

GEZİLER

Yıl boyunca yapılacak geziler, öğretim yılı başında planlanmaktadır. Düzenlenen geziler, öğrencilerin öğrenim yaşantılarında kalıcı anılar bırakmakta, çevrelerine ve ülkelerine karşı farkındalıklarının artmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca öğrencilerin dayanışma ve paylaşım duyguları geliştirilmektedir. Öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenecekleri konularda eğitici geziler organize edilmektedir.

YAZAR-ŞAİR ŞÖYLEŞİLERİ

Öğrencilerimizin yıl boyunca keyifle okuduğu kitapların yazarları ile buluştuğu "Yazar-Şair Söyleşileri" düzenlenmekte, farklı yazarlarımız okulumuza davet edilmektedir. Kitap okumanın keyfi, ünlü yazarlarımızın öğrencilerimizle yaptığı söyleşilerde paylaşılmaktadır.

UZMAN KONUKLARLA SÖYLEŞİLER

Tüm seviyelerde, ders kazanımları doğrultusunda uzman konuklarla söyleşiler planlanmaktadır. Bu söyleşilerin, öğrencilerimizin eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamasına özen gösterilmektedir.

İNGİLİZCE DRAMA

7-8. sınıf öğrencilerimiz ile sürdürülen drama çalışmaları sırasında, öğrencilerimiz oyunculuk yeteneklerini sergilerken aynı zamanda İngilizce dil becerilerini geliştirirler. Öğrendikleri İngilizceyi kalıcı hale getirirken, yeni kavramlar ve kelimeler öğrenerek, özgüvenleri gelişmiş bir şekilde kendilerini toplum önünde rahatça ifade edebilme şansı bulurlar. Okullar arası düzenlenen drama yarışmalarına katılırlar..

KELİME KODLAMA YARIŞMASI

Okulumuzda düzenlenen bu yarışmaya her seviyedeki öğrenciler katılır. Yarışmada öğrencilerden beklenen temel beceri; verilen İngilizce kelimelerin harflerini belirlenen süre içinde yanlışsız olarak söylemeleridir. Yarışmada amaç öğrencilerimizin yabancıl gelişimine katkı sağlamak ve dilin önemi hakkında farkındalık yaratmaktır.

KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ

Kültür Sanat Günleri; öğrencilerin yıl boyunca yapmış oldukları sanatsal ve kültürel faaliyetlerin sergilendiği bir platformdur.

- Her yılın II. Döneminde gerçekleştirilen bu etkinlikler;

- Sergiler, konserler, kısa film yarışmaları

- Fotoğraf yarışmaları, uzman konuk söyleşileri

- Atölye çalışmaları, anlık performanslar (Sanat Sokağı)

- Dans gösterileri, tiyatro dallarında gerçekleştirilmektedir.

TEKNOLOJİ TASARIM ŞENLİĞİ

Teknoloji ve Tasarım Şenliğinde; 7 ve 8. sınıf öğrencilerimizin yıl boyunca yaptıkları inovasyon çalışmaları, "Tasarımda Yaratıcılık" konulu proje çalışmaları ve süreç içinde geliştirilen kavramsal tasarımlar sergilenmektedir. Aynı zamanda, tasarımla ilgili ödül almış, tasarım ve inovasyon konusunda uzman konuklar okulumuza davet edilerek bu konuklarla söyleşiler düzenlemektedir.

OKULLAR ARASI YARIŞMALAR

Okulumuzda öğrencilerimizin eğitim süreçleri boyunca edebiyat, sanat ve sporun getirdiği olumlu katkılardan faydalanmaları düşüncesi ile takım ve grup kontenjanları göz önünde bulundurularak edebiyat, spor, sanat alanında okul takımları ve grupları oluşturulmakta, böylece öğrencilerimizin okullar arası yarışmalara katılımları sağlamaktadır.

OKUL İÇİ TURNUVA VE YARIŞMALAR

Öğrencilerimizin boş zamanlarını daha etkin kullanmalarına yardımcı olmak, sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile turnuva ve yarışmalar düzenlemektedir. Bu turnuvalar okulun kulüpleri tarafından organize edilmekte, turnuvalarda ilgili kulüpten sorumlu öğretmenler görev almaktadır.

ATATÜRK KOŞUSU

Öğrencilerimiz, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk Haftası" etkinlikleri kapsamında Atatürk'e olan minnet ve bağlılıklarını düzenlenen "Atatürk Koşusu" ile gerçekleştirirler

SPOR ŞENLİĞİ

Okulumuzu ve ilimizi okullar arası spor yarışmalarında temsil eden öğrencilerimiz ile okulumuzda yapılan tören ve kutlamalarda görev alan sporcu öğrencilerimizin bu özverili uğraşlarını ödüllendirmek amacı ile "Spor Şenliği" düzenlenmektedir. Şenlikte çeşitli spor dallarında öğrencilerin sportif becerileri sergilenir. Böylece okulda kolektif bir paylaşım ortamı sağlanır.